led

wtorek, 19 stycznia 2016

Pierścienie elektryczne

Dzisiaj przedstawiam Wam pierścienie elektryczne. W odróżnieniu od złączek elektrycznych 12 polowych te są koloru czarnego i mają mniej segmentów łączeniowych.
Najpopularniejsze z nich to: 4x2,5, 4x4, 5x2,5, 5x4,  4x10, 5x10.

Niektóre pierścienie przedstawiam na zdjęciu




Na zdjęciu poniżej przedstawiam  pierścień 5x2,5, o pięciu torach do łączenia. Oznaczone są one dodatkowo 1,2,3,N, PE.  Największy przekrój jaki możemy łączyć tą złączką to 2,5 mmm kwadr.
Widzimy na rysunku otwory do zamocowania tego pierścienia. 


Najczęściej stosuje się te pierścienie w puszkach rozgałęźnych 70mm, 80mm z pokrywami. Na zdjęciu pokazuję puszkę rozgałęźną 70 mm. Wymiar ten to średnica puszki.







W puszkach tych łączy się najczęściej przewody instalacji elektrycznej w mieszkaniach. Jest to oczywiście jedna z metod wykonywania takiej instalacji. 

Dodatkowo można stosować te pierścienie do łączenia przewodów ze sobą w najróżniejszych puszkach elektrycznych w zależności od potrzeb przykład na zdjęciu.




Nie nadają się one do łączenia w puszkach, w których śruba mocująca dekielek takiej puszki jest na środku.
Przykład na zdjęciu. Od razu widać dlaczego. Rozmiar puszki na to nie zezwala, jest za mało miejsca.


Stosujemy wówczas przy takich puszkach złączki dwunastorowe odcinając potrzebną liczbę torów łączeniowych.





Podłączenie przy pomocy pierścieni realizujemy wkładając potrzebną liczbę przewodu pod podkładkę i przykręcając śrubkę. Zdejmujemy izolację przewodu na takiej długości, która będzie przykryta podkładką. Nie należy ściągać izolacji na większej długości.




Ważna uwaga. 

Zapytał mnie kiedyś klient jak łączą te złączki pola obok siebie, czy pola naprzeciw siebie. Otóż, odpowiadam można podłączyć dwa przewody naprzeciw siebie, czyli połączone są zaciski naprzeciw siebie a nie obok siebie. Na zdjęciu pokazuje to śrubokręt.

Dodatkowo pokazuję jeden zacisk pierścienia.





Realizowane jest połączenie pokazane na zdjęciu.


Oczywiście można łączyć obok przewodów twardych w drucie również przewody giętkie czyli linki. Nie polecam jednak tego połączenia bez pobielenia takiego przewodu cyną. Połączenie skręconych drucików nie jest połączeniem bezpiecznym i prawidłowym. Nie są przyciśnięte wszystkie druciki jednakowo, jest to połączenie luźne, ale wiem, że w praktyce bywa różnie.






Cenowo pierścienie te nie są drogie i ceny ich wynoszą około:

5x4 mm -     2,80zł
5x10 mm -   4,60 zł
4x4 mm  -    2,10 zł
4x10 mm  -  3,70 zł


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.