led

niedziela, 22 stycznia 2017

Współczynnik oddawania barw - CRI

Żarówka zwykła halogenowa

Żarówka LED

W któryś dzień przyszedł klient i chciał zwykłe żarówki, ale nie ze względu na cenę a to, że oddają one w sposób prawidłowy barwę. I chociaż współczesne żarówki LED mają już oddawanie barw bardzo wysokie to chciał zwykłe żarówki.
Oddawanie barw to inaczej mówiąc czy dany przedmiot ma bardziej naturalne kolory czy nie.
O co chodzi?
Otóż wymyślono, że trzeba ustalić taki współczynnik, bo nie przy każdym świetle barwy są takie same. Najlepsze są oczywiście w dzień słoneczny na dworze i wówczas mamy 100% oddawania barw. I współczynnik wynosi 100. Im gorzej są oddawane barwy tym ta liczba jest mniejsza od 100.
Najwyższy współczynnik mają właśnie zwykłe żarówki, taki byle, jaki współczynnik mają żarówki świecące w nocy na ulicy na kolor żółto-pomarańczowy to lampy sodowe – ma być tylko jasno.
Również żarówki halogenowe takie mają wysoki współczynnik oddawania barw.

Co z żarówkami LED?
Nasze diody mają współczynnik CRI, (bo tak się go określa) na poziomie równym lub wyższym od 80. Nie jest, zatem tak źle, bo to oznacza bardzo dobre oddawanie barw. Im lepsze diody zastosowane do produkcji tym wyższy współczynnik oddawania barw. Nie wiem jak z ceną, bo powinny być droższe, ale na to nie zwróciłem uwagi. 
Inna sprawa jest taka, że obniżając ten współczynnik CRI będziemy mieli lepsze światło z danej żarówki LED, ale to pominę w naszych rozważaniach.
W sprzedaży mamy żarówki LED o parametrze CRI 80 lub wyższym i dlatego nie zwróciłem uwagi na ten istotny parametr a chciałbym żebyście zwrócili uwagę na to kupując LED-y.
Kupujemy te ze współczynnikiem najmniej 80. Ceny tych żarówek tak u nas spadły, że ten parametr niedługo będzie pomijalny w zastosowaniach domowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.